След обявената почивка на депутатите до 11:00 часа започна изслушване на министъра на регионалното развитие и благоустройството Иван Шишков във връзка с разкритото мащабно незаконно строителство във Варна, в местността „Баба Алино“.
„Истината е, че в първите дни от встъпването на кабинета пред очите ни изгря вероятно най-голямото нарушение на Закона за устройство на територията. Ясно е, че това е начин на управление, който докара дотам, че в морската столица на страната – Варна, вместо да се развива туризъм, се вихри беззаконие в особено големи размери. Да построиш малко градче в продължение на три години, без документи или с документи, но с абсолютно невярна фактология в тях – това е емблема, която е логично да намери своето отражение в НС. Някой е допуснал това незаконно строителство – това е организирана група, вероятно ръководена от някой, която е организирала всички ведомства, за да се случи това. Това са от 2023 г. община Варна, управлението на общината след това, услужливите действия на Кадастъра и на всички институции“, заяви от парламентарната трибуна Шишков.
Той подчерта, че случаят не се свежда единствено до нарушение на закона, а до целенасочени действия за неговото заобикаляне по особено демонстративен начин.
„Не става въпрос само за това, че някой е нарушил закона, а някой си е поставил за цел да го направи по този безпардонен начин. Хубавото е, че с разказите и разкритията това веднъж завинаги ще приключи. Трябва да е ясно – държавата се връща. Знаем, че заедно ще направим така, че повече това да не се случва. Държавата се ангажира с този случай неслучайно. Нека извадим всичко на показ. Последствията ще бъдат големи“, предупреди министърът.
По думите му този модел се е превърнал в опасна практика, която държавата трябва да прекрати навреме.
„Този пример на държава се оказа, че стана голяма зараза. И преди да е станала епидемия, ние ще излекуваме заразата и ще върнем държавата там, където трябва да бъде“ категоричен беше Шишков.
Той съобщи, че най-интензивно удостоверения за търпимост за сградите са били издавани през 2023 г., основно до средата на годината.
„И тъй като установяваме, че е масова практика да бъдат издавани удостоверения за търпимост в периода точно 2023 г. на обекти, които даже нямат одобрени подробни устройствени планове и са имоти, и това е масова практика, да ви го кажа – ще върнем проверката още по-назад. Най-вероятно тогава ще се окаже, че в Община Варна и в периода назад е било практика. Като че ли някой е загрявал за голямото законно нарушение.“*
Шишков намекна, че ако една политическа сила съзнателно е започнала да организира този процес, следващата, която преди това е заявявала намерение да се противопостави на първата, е предпочела да си затвори очите и да не продължи битката. Той подчерта, че обединението срещу олигархията е по-съществено от прехвърлянето на вина.
Министърът припомни, че отговорността за контрола и премахването на незаконното строителство е на кмета на Община Варна. По отношение на двата трафопоста той уточни, че за единия, който не се намира точно в рамките на въпросните имоти, е установено, че е незаконен и вече тече процедура по премахването му. За другия, който най-вероятно захранва обекта, Шишков посочи, че има данни за извършено преоборудване, за което също ще бъде издадена заповед за спиране.
Шишков изрази възмущение, че специалисти с проектантска правоспособност — геодезисти и инженери — са участвали в изготвянето на документи с невярно съдържание. Той настоя те да понесат наказателна отговорност пред компетентните служби.
„Да, наистина. Във всеки такъв казус седят, за съжаление, подписи на наши колеги – геодезисти, строители. Седят много такива подписи на безотговорно подписали се в услуга на разпадаща се държава тогава, сега те ще си понесат своята отговорност, защото не трябва колегията – архитекти, инженери, геодезисти, срамота е да обслужва този начин на отношение към строителния процес. Това очевидно са определени хора, които са готови да нарушават закона и да влизат в някакви сдружения с онези, които го организират.“


