Върховният административен съд е оставил в сила санкцията, наложена на изпълнителния директор на Националния дворец на културата Андрияна Татарова. Глобата е в размер на 5000 лева и е свързана с установен конфликт на интереси.
Според решението нарушението е заради договор за наем на зала, сключен със свързано с нея лице — нейния син. Съдът е приел, че при подобни случаи не е необходимо да се доказва настъпила реална вреда или получена облага. Достатъчно е да бъде установено, че длъжностно лице е действало в частен интерес при изпълнение на служебните си правомощия.
Освен глобата, на Татарова са отнети и 476 лева от дневното ѝ възнаграждение за 28 май 2024 г. — датата, на която е подписан спорният договор. Тя трябва да плати и съдебни разноски в размер на 102 евро.
Случаят идва на фона на общественото внимание към финансовото състояние на НДК и възнагражденията на ръководството на дружеството. По-рано министърът на културата Евтим Милошев обяви данни, според които НДК е с натрупани загуби от близо 49 млн. евро, а разходите за възнаграждения на Съвета на директорите са нараснали значително през последните години.
Татарова вече коментира темата с възнаграждението си, като заяви, че не получава фиксирана месечна заплата от 14 000 евро, а средното ѝ нетно възнаграждение е около 9773 евро и се променя според постигнатите показатели. Тя подчерта още, че ръководството на НДК не определя само заплатите си и че в дружеството тече одит.


