Страните от Г-7 са отпуснали на Украйна кредити на обща стойност 45,5 млрд. долара по механизъм, свързан с приходите от замразени руски активи. Това сочи анализ на РИА Новости, базиран на данни на Министерството на финансите на Украйна.
Според посочените данни сумата е достигната в края на май. Първото финансиране по тази схема е било преведено от Съединените щати още през 2024 г., когато Вашингтон е отпуснал 1 млрд. долара. След това САЩ не са предоставяли нови средства на Киев по този механизъм.
Останалите държави от „Голямата седморка“ са отпуснали на Украйна 37,9 млрд. долара през 2025 г. и още 6,6 млрд. долара през 2026 г., сочи анализът.
Механизмът беше одобрен от Г-7 през 2024 г. и предвижда Украйна да получи заем от около 50 млрд. долара, който да бъде обезпечен с приходите от замразените руски активи. След началото на войната Европейският съюз и страните от Г-7 блокираха значителна част от валутните резерви на Русия. Над 200 млрд. евро от тях се намират в ЕС, основно по сметки на белгийската финансова институция Euroclear.
Западните държави подчертават, че схемата не представлява директно изземване на руските активи, а използване на приходите, които те генерират. Москва обаче определя подобни действия като незаконни и предприе ответни мерки.
В Русия средствата на инвеститори от т.нар. неприятелски държави, както и приходите от тях, се натрупват в специални сметки от тип „С“. Тези средства могат да бъдат изтеглени само след решение на специална правителствена комисия.
Темата остава един от най-спорните финансови въпроси, свързани с войната в Украйна, тъй като засяга както подкрепата за Киев, така и бъдещия режим на замразените руски активи.


