Изпълнителният директор на Националния дворец на културата Андриана Татарова е освободена от поста. Това съобщи министърът на културата Евтим Милошев по време на заседание на парламентарната комисия по култура и медии.
По думите му решението е взето след извършена проверка от Инспектората към Министерството на културата. Успоредно с това е разпореден и вътрешен одит, чиито резултати все още се очакват.
„След приключването на проверката на Инспектората, считано от 24 юни, освободих Андриана Татарова като член на Съвета на директорите и прекратих договора ѝ за управление на дружеството“, заяви министър Милошев. Той уточни, че освобождаването от длъжност не освобождава Татарова от евентуална отговорност по установените случаи.
Промяната в ръководството идва ден след като Върховният административен съд окончателно потвърди наложената на Татарова глоба от 5000 лева за конфликт на интереси.
Според съдебното решение нарушението е свързано със сключването на договор за наем на зала в НДК с лице, с което тя е в родствена връзка – нейния син. Освен наложената санкция съдът постановява и отнемане на 476 лева от възнаграждението ѝ за деня, в който е подписан договорът, както и заплащане на съдебни разноски в размер на 102 евро.
Магистратите посочват, че за установяването на конфликт на интереси не е необходимо да бъде доказана реално настъпила облага или вреда. Достатъчно е длъжностно лице да е предприело действие в частен интерес, което противоречи на изискванията на закона.
Очаква се след приключването на вътрешния одит Министерството на културата да обяви дали ще бъдат предприети и допълнителни действия по случая.


