От месец юли ваксинацията срещу варицела става част от задължителния имунизационен календар в България. Промяната е регламентирана в Наредбата за имунизациите, публикувана в „Държавен вестник“ още през януари, като ваксината ще бъде безплатна.
Новото изискване ще се прилага за всички деца, родени след 1 януари 2025 година.
Имунизацията ще се извършва по двудозова схема. Първата доза ще се поставя между 12-ия и 15-ия месец след раждането, а втората – при навършване на четиригодишна възраст.
Изключение е предвидено за децата, които след поставянето на първата доза са преболедували варицела и това е удостоверено с медицинска документация или лабораторни изследвания. При тях втора доза няма да се прилага.
Според информацията, публикувана в платформата „Плюс мен“ на Министерството на здравеопазването, варицелата е сред най-заразните вирусни заболявания. При липса на изграден имунитет около 90% от хората, които са били в контакт със заразен, също се разболяват.
Най-често инфекцията засяга деца между 5 и 9 години, но при възрастните заболяването обикновено протича по-тежко и е свързано с по-висок риск от усложнения.
Специалистите напомнят, че ваксината може да бъде приложена и след контакт със заболял човек, ако това стане до 72 часа след възможното заразяване.
Варицелата се предава по въздушно-капков път или чрез директен контакт с течността от кожните обриви на болен. Инкубационният период е между една и три седмици, а заразността започва още един-два дни преди появата на обрива и продължава до образуването на корички върху всички кожни изменения.
По данни на Националния център по заразни и паразитни болести към 21 юни 2026 г. от началото на годината в България са регистрирани 14 570 случая на варицела. За същия период на миналата година заболелите са били 14 594.


