Народният представител от „Демократична България“ Мартин Димитров определи проектобюджета като „един от най-лошите и най-тревожните през последните години“, като предупреди за сериозни макроикономически рискове.
В декларация от парламентарната трибуна той посочи, че заложеният дефицит от 5,7% не е регистриран от 1995–1996 г., по времето на правителството на Жан Виденов.
„Бюджетът на „Прогресивна България“ е един от най-лошите и най-тревожните през последните години. Дефицит от 5,7% не е имало от 1995–1996 г., по времето на Жан Виденов“, заяви Димитров.
По думите му именно държавната политика се превръща в основен фактор за ново ускоряване на инфлационния натиск.
Димитров подчерта, че дори ГЕРБ и ДПС не са предлагали бюджет с подобен дефицит и толкова високо ниво на ново задлъжняване.
„Къде е планът ви за реформи? Как ще спрете кранчето на корупцията? Защо няма реформи и къде са те?“, попита той от трибуната.
Той предупреди, че ако не бъдат предприети мерки за ограничаване на дефицита и не започнат реални реформи, страната може да се изправи пред сериозни финансови затруднения.
„Ако допуснете дефицит от 5,7%, това ще бъде началото на румънския сценарий с тежка бюджетна ситуация. Не бива да допускаме положението да се влоши драматично, а след това тепърва да търсим решения. Отпушете си ушите и нека заедно изготвим национален план за реформи“, заяви Димитров.
Според него проектобюджетът за 2026 г. трябва да бъде оттеглен, а вместо това да се потърси политически консенсус за изготвяне на нов финансов план.
„Потърсете съгласие в Народното събрание за изготвянето на по-добър бюджет“, призова още Мартин Димитров.


