От „Възраждане“ поставиха въпроса за състоянието на пътната инфраструктура и по-специално на мантинелите в декларация от парламентарната трибуна, направена по повод тежките катастрофи на автомагистрала „Тракия“ и автомагистрала „Струма“ през последните дни.
Лидерът на партията Костадин Костадинов заяви, че проблемът с мантинелите е системен и датира още от изграждането и ремонта на магистралите и първокласните пътища у нас.
„Проблемът с мантинелите е много сериозен, защото е заложен още от самото начало, когато са строени магистралите и са правени ремонти на т.нар. първокласни пътища в България“, каза Костадинов от парламентарната трибуна.
По думите му още преди повече от две години народният представител Петър Петров е отправил въпрос относно качеството на мантинелите, като тогава е станало ясно, че в участъци на територията на областите Бургас, Ямбол и Сливен са поставяни съоръжения, които не отговарят на изискванията за магистрали.
„Те отговарят на изисквания за леки коли, а не за камиони“, посочи той.
Костадинов допълни, че в част от засегнатите участъци повредените мантинели се подменят в срок между шест и 12 месеца след инцидент, но има и места, където счупени съоръжения остават неизправени повече от година.
По думите му основният проблем е, че фокусът не е върху повишаване на безопасността, а върху събираемостта на глобите.
„Поради тази причина ние ще внесем предложения за поправки в бюджета и Закона за движение по пътищата“, заяви Костадинов.
Той подчерта, че е необходимо институциите да започнат да действат превантивно, а не да реагират едва след тежки пътни инциденти.
„Крайно време е да спрем да реагираме, след като някой бъде убит, и да започнем да действаме превантивно“, допълни лидерът на „Възраждане“.


