Председателят на Народното събрание Михаела Доцова ще оглави българската парламентарна делегация на парламентарната среща на върха на НАТО, която ще се проведе на 29 юни в Истанбул. Това съобщиха от пресцентъра на парламента.
В състава на делегацията са включени още ръководителят на българската делегация в Парламентарната асамблея на НАТО Иван Лалов и неговият заместник Даниел Митов.
Форумът ще събере председателите на парламентите и ръководителите на националните делегации от всичките 32 държави членки на Алианса, както и представители на ръководството на Парламентарната асамблея на НАТО. Домакин на срещата е председателят на Великото национално събрание на Турция Нуман Куртулмуш.
По време на заседанията участниците ще обсъдят основните приоритети в областта на евроатлантическата сигурност и отбраната през 2026 година. Предвижда се председателят на Народното събрание Михаела Доцова да направи официално изказване пред делегатите на форума.
Очаква се приветствия към участниците да отправят президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган, председателят на турския парламент Нуман Куртулмуш и председателят на Парламентарната асамблея на НАТО Маркос Перестрело.
Парламентарната среща в Истанбул предхожда 36-ата среща на върха на НАТО, която ще се проведе на 7 и 8 юли в Анкара. На нея се очаква да присъстват държавните и правителствените ръководители на всички страни членки на Алианса, десетки министри, представители на международни организации и хиляди гости.
Според турските медии интересът към предстоящата среща е изключително голям, като за нейното отразяване вече са акредитирани над 3000 журналисти от цял свят.


