Министерството на финансите на САЩ удължи до 25 юли срока на действие на лиценза, който позволява на компании да водят преговори за придобиване на чуждестранните активи на „Лукойл“. Актуализираният документ е публикуван на сайта на Управлението за контрол на чуждестранните активи (OFAC) към американското финансово ведомство.
През октомври миналата година САЩ наложиха санкции на „Лукойл“ и „Роснефт“. По думите на американския министър на финансите Скот Бесънт, двете най-големи руски петролни компании „финансират военната машина на Кремъл“. Ограниченията предвиждат продажба на международния портфейл на „Лукойл“, оценяван на около 22 млрд. долара, който включва нефтени находища, рафинерии и бензиностанции от Ирак до Финландия, включително рафинерията в Бургас.
В средата на ноември OFAC издаде лиценз, позволяващ преговори за продажба на активите на компанията. Първоначално той беше валиден до 17 януари, след което беше удължаван няколко пъти, като последно срокът беше до 27 юни.
Всяка конкретна сделка за придобиване на международни активи на „Лукойл“ ще подлежи на одобрение от OFAC.


