Болестите на органите на кръвообращението продължават да бъдат основната причина за смърт сред населението на България и през 2025 г., показват данни на Националния статистически институт (НСИ), публикувани на интернет страницата на институцията.
На тях се дължат 60,9% от всички умирания, а коефициентът на смъртност е 942,2 на 100 000 души от населението.
Справка в НСИ сочи, че през 2024 г. делът на смъртните случаи, причинени от заболявания на кръвообращението, е бил 60,7%.
На второ място в структурата на причините за смърт през 2025 г. са новообразуванията с 266,8 на 100 000 души, при 265,8 на 100 000 през 2024 г.
Данните показват още, че през последните години интензитетът на смъртността от новообразувания остава по-висок при мъжете – 312,4 на 100 000 мъже, спрямо 224,6 на 100 000 жени.


