Регионалната здравна инспекция в Смолян извършва проверка след постъпили сигнали за случаи на стомашно-чревни неразположения сред деца, участващи във футболния турнир „Смолян къп 2026“.
По информация на родители през последните два дни част от настанените в хотел в Пампорово участници са получили оплаквания след хранене. Според тях някои от децата са страдали от повръщане, болки в корема и отпадналост, а два отбора са били принудени да прекратят участието си в надпреварата, тъй като състезателите не са били в състояние да излязат на терена.
„Разбрахме от самите деца за множество случаи на стомашно-чревни разстройства, интензивно повръщане и виене на свят. Наблюдавахме как някои от участниците едва се придвижват по време на срещите“, разказа Ивайло Димов.
От Регионалната здравна инспекция обаче уточняват, че към момента официално са установени шест деца с подобни оплаквания от общо около 180 души, настанени в хотела. Само две от тях са потърсили медицинска помощ, като не се е наложила хоспитализация.
„Към момента обстановката е спокойна. Взети са проби както от персонала, така и от деца и треньори с оплаквания. Очакваме резултатите от лабораторните изследвания, които ще покажат причината за неразположението“, заяви д-р Сийка Чернева от РЗИ – Смолян.
Здравните власти продължават проверката, като предстои анализ на всички проби и установяване дали действително става въпрос за хранително натравяне или за друг причинител на симптомите.


