„Ако държавните служители започнат сами да плащат осигурителните си вноски, тогава какъв е смисълът от Закона за държавния служител, след като за тях ще останат само негативите, без реални ползи. Ако видим подобно предложение днес в бюджета, ясно е, че няма да сме доволни и ще подготвим реакции“, заяви президентът на Конфедерацията на независимите синдикати в България Пламен Димитров по време на пресконференция.
Той уточни, че коментарът му е във връзка с публичния дебат и намеренията на изпълнителната власт, както и на част от опозицията, относно осигурителните вноски на държавните служители.
Димитров подчерта, че КНСБ се противопоставя на подхода и начина, по който темата се поставя пред обществото. По думите му синдикатите очакват сериозни консултации и конкретни разчети по предложенията, които засягат държавните служители.
„Ако управляващите тръгнат в тази посока, съвсем спокойно и официално предлагаме да се обсъди отпадането на Закона за държавния служител. Така всички ще преминат към трудови правоотношения и ще имат права на сдружаване, колективно договаряне, стачка и допълнителен труд там, където преценят“, заяви още президентът на КНСБ.
Той посочи, че държавните служители не разполагат с правата, които имат работещите в частния сектор. По думите му те нямат право на допълнително трудово договаряне, ефективните стачни действия са забранени, не получават клас прослужено време, а допълнителното материално стимулиране не се изплаща във всички администрации.
Димитров добави, че около 16:00 ч. се очаква Министерството на финансите да публикува на сайта си проектобюджета за 2026 г.


