Министър-председателят Румен Радев проведе среща с полския си колега Доналд Туск в рамките на Международната конференция на високо равнище за възстановяването на Украйна, която се провежда в Гданск. Основен акцент в разговора между двамата беше разширяването на икономическото и инвестиционното сътрудничество между България и Полша.
Според информация на правителствената пресслужба двамата премиери са обсъдили възможностите за развитие на партньорството в области с висок потенциал, сред които високите технологии, индустриите с висока добавена стойност и модернизацията на инфраструктурата.
По време на срещата Румен Радев е подчертал успешното икономическо развитие на Полша, като е отбелязал, че ефективното управление на европейските средства е допринесло за модернизацията на страната и може да бъде добър пример и за останалите държави в Източна Европа.
Във фокуса на разговорите е било и сътрудничеството в сферата на отбраната. Българският министър-председател е изразил интерес страната ни да работи съвместно с Полша по поддръжката на българските изтребители F-16.
В Гданск Румен Радев проведе отделна среща и с европейския комисар по разширяването Марта Кос. Двамата обсъдиха развитието на Средния транспортен коридор – стратегически маршрут, който трябва да свърже Европа със страните от Каспийския регион и Централна Азия.
По време на разговора беше подчертано, че добрият политически диалог между европейските държави и страните от региона е ключов фактор за ускоряване на изграждането на транспортния коридор и за подобряване на свързаността между Европа и Азия.
В международната конференция в Гданск участват държавни и правителствени ръководители, представители на международни организации, финансови институции и бизнеса. Форумът е посветен на възстановяването на Украйна, развитието на инфраструктурата и насърчаването на международното икономическо сътрудничество.


