Двама души са задържани в България при съвместна специализирана операция на българските и румънските власти срещу мрежа за клониране на карти за гориво. Акцията е проведена на 18 юни, съобщиха от Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“.
В хода на операцията са претърсени пет адреса и един автомобил на територията на София и Ямбол. Задържаните са на 30 и 48 години. Според разследващите престъпната група се е занимавала със скиминг на карти за зареждане с гориво, издавани от европейски търговски вериги, и с финансови измами за хиляди евро.
Други двама предполагаеми участници в схемата са били задържани по-рано и през май са предадени на румънски съд.
Съвместното разследване на трансграничната престъпна дейност е започнало в средата на миналата година под наименованието JI Secure Pay. То се провежда под координацията на Центъра за правоприлагане в Югоизточна Европа – SELEC.
Установено е, че от април 2025 г. до февруари тази година членове на групата, които са български граждани, са поставяли скимиращи устройства на бензиностанции за самообслужване в Румъния и други държави от Европейския съюз.
Чрез устройствата били копирани данните от картите за гориво на клиентите. Впоследствие информацията била използвана за изработване на фалшиви платежни инструменти, с които били зареждани особено големи количества гориво.
Работата по пълното пресичане на престъпната дейност продължава, уточняват от ГДБОП.


