Самоковското село Доспей отново се превърна в средище на българския фолклор, като повече от 500 изпълнители от различни краища на страната се включиха в четвъртото издание на фестивала „Доспей пее и танцува, и на билки се любува“.
Събитието се организира от местното читалище и вече четвърта поредна година е посветено на традициите около Еньовден – празник, свързан с билките, народните обичаи и богатото културно наследство на България.
Фестивалът е с конкурсен характер, а изпълненията на участниците се оценяват от жури в състав Йордан Станимиров и Светла Караджова.
Официалното откриване беше направено от председателя и секретаря на читалището Александра Филипова и Елена Ковачка, които приветстваха участниците и гостите на празника.
Кметът на община Самоков Ангел Джоргов поздрави организаторите за тяхната отдаденост и подчерта, че Доспей е пример за успешно съхраняване на традициите и приемственост между поколенията.
„Това село показва как младите и по-възрастните могат да работят заедно в името на българските обичаи. Повече от 500 участници е впечатляващо постижение и доказателство, че фестивалът се развива успешно“, каза Джоргов.
За празника центърът на селото е празнично украсен, а организаторите отбелязват, че с всяка изминала година фестивалът привлича все повече участници и публика, превръщайки се в едно от най-обичаните фолклорни събития в региона.
Освен богата музикална и танцова програма, фестивалът припомня и старите български традиции, свързани с Еньовден, като насърчава съхраняването на народното творчество и предаването му на младите поколения.


